son haberler

Ünye’de 3 Dershane Liseye Dönüştü

Yayınlanma Tarihi: 28 Eylül 2015 okunma

Ünye’de 3 Dershane Liseye Dönüştü
Eğitim
0

Ünye’de dershanelerin dönüşüm programı kapsamında liseye dönüşen 3 dershane ders başı yaptı.

Dershanelerin dönüşüm programı birçok ilde olduğu gibi Ünye’de de hayata geçti. Bu kapsamda Canik (Canik Temel Lisesi), Final (Final Lisesi) ve Uğur Dershaneleri (Kültür Vadisi Temel Lisesi) dönüşümlerini tamamlayarak öğrenci kaydını aldı ve bugün ders başı yaptı.

Dershanelerin liseye dönüşümüne ilişkin açıklama yapan Canik Temel Lisesi Müdürü Hüseyin Duman, “Bizlere Milli Eğitim Bakanlığı’nın yan kuruluşlarının asli görevlerinden biri olan diploma verme yetkisi verdi. Bu yetkiyle birlikte bize gelen bir öğrenci hem diplomasını alacak, hem de üniversite sınavlarına hazırlanma çalışmasını yapmış olacaktır. Devlet böylece öğretmen istihdamından ve ek bina yaptırma problemlerinden kurtuldu” dedi.

Öğrenci Hem Okula Devam Edecek, Hem de Sınava Hazırlanacak
Yeni sistemle birlikte öğrencilerin okul müfredatını görmelerinin yanı sıra üniversite sınavlarına da hazırlanacağını kaydeden Hüseyin Duman, şu açıklamayı yaptı: “Bir öğrencinin devlete ortalama maliyeti 4 bin ile 4 bin 200 TL. Kırsal kesimlerde biraz daha fazla tutabilir. Bu bağlamda devlet bize ‘sen bu çocuğu okut biz sana teşvik kapsamı içerisinde 3 bin 500 ile 4 bin lira arasında yardımda bulunalım’ diyor. Bu devletin kendisinin bir çocuğa yaptığı tutardan daha hesaplıdır. Devlet, öğrencinin kendisine ve velisine özel okulu seçmeleri durumunda ailelere maddi yardımda bulunarak bir nevi özel okullara teşvik etmeye çalışıyor. Devlet dershanelere bir fiyat listesi verirdi, şimdi özel okul fiyatının üstüne ek olarak birde dershane ücretini ekledi. Sonuç olarak öğrenci burada hem okula devam edecek, hem de üniversite ve lise sınavlarına hazırlanmış olacak” dedi.

Duman, velilerin çocuğunu dönüşüme giren dershanelere yani şimdiki adıyla özel okula yollamalarıyla birlikte öğrencinin 18 kişilik sınıflarda öğlene kadar okul müfredatı, öğleden sonra ise üniversiteye hazırlık sınavına göre eğitim görerek, bunların yanı sıra sosyal aktivitelere katılarak tam donanımlı şekilde eğitim sürecini tamamlamış olacağını sözlerine ekledi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.