son haberler

“650 Bin Ton Rekolte Hayal”

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2015 okunma

“650 Bin Ton Rekolte Hayal”
Ekonomi
0

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, yapılan rekolte tahminlerine ilişkin eleştirilerde bulundu. Gerçek rekolte tahminlerinin Haziran sonunda yapıldığına işaret eden Sarıkahraman, söylendiği gibi 650 bin ton rekolte olması halinde fındık fiyatlarının 20 TL seviyelerinde olamayacağını belirtti.

Her sene olduğu gibi bu senede fındık rekolteleri üzerinde yaşanan tartışmalar devam ediyor. Mayıs ayı içerisinde yapılan fındık rekolte tahminlerinde 2015 sezonunda 650 bin ton fındık olacağı yönünde beyanlar verildi. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ise gerçek rekolte tahminlerinin Haziran ayı sonunda yapılabileceğini belirterek duruma tepki gösterdi.

“Fındık Hiç mi Zarar Görmedi?”
Sarıkahraman yaptığı açıklamada, “Bildiğiniz gibi daha önce yasak olmasına rağmen karanfil sayımına göre bir rekolte tanımı yapılmıştı. Orada da rekolte tahmini 650 bin ton çıkmıştı. Mayıs Ayı’nda çotanak sayımıyla ilgili rekolte tahmini açıkladılar. Her iki tahminde birbirine eşitti. Her zaman söylediğim gibi karanfil tahmininden sonra bu coğrafyada iki kez -4 dereceyi gördük. O zaman don olayları olduğunda hiç mi zarar görmedi fındıklar da Mayıs ayında yine aynı tahmini yapıyorsunuz?

Fındığın Başında Birçok Sıkıntı Var
Evet, fındık bu sene güzel, her alanda fındık var. Fakat bunun derecesi ne? Ne kadarı harmana girecek, ne kadarı çuvala girecek, ne kadarı tüccara gidecek? Sizin Mayıs ayı için yaptığınız çotanak Haziran ayına doğru zaten dalda durması mümkün değil. Bu sene 2.sini yaşadığımız bir küllenme hastalığı var. biz bununla ilgili ne yapılabiliriz konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Üreticilerimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bu durum yüzünden de fındıkta kayıplar veriyoruz. Kuraklık, fırtına ve daha birçok sıkıntımız var. Fındığın piyasadaki ekonomik durumu sayesinde üreticilerimizin bahçelerine ilgisi biraz daha arttı. Bunlar olumlu görüntüler ama fındığın başında birçok sıkıntı var.

Bu Rekolte Tahminleri Çok İnandırıcı Gelmiyor
650 bin ton rekolte olsa dahi bu elde kalmaz. Dünya 900 bin tonun üzerinde fındık tüketiyor. Tüketilen 5 fındıktan biri de Ordu fındığı. Ancak içerdeki harcadığınız fındık, fiyatlar bu seviyede olunca düşüyor. Avrupa’da bu fiyatın karşılığı var bunu bu sene gördük. Fındığın fiyatı 10 lira olmalı. Geçen sene fındık olmayan yerlerde bu sene bol fındık var. Olan yerlerde ise yarı yarıya bir durum söz konusu. Bu rekolte tahminleri çok inandırıcı gelmiyor bana.

Söylenilen Tonda Fındık Olsaydı, Fiyat Bu Seviyede Olmazdı
Türkiye’de rekoltenin yüksek olduğu yerler sahil ve orta kesimlerdir. Buna kim ne derse desin bir alternatif üretemezler. Geçen sene buralar çok yoğundu ama bu sene çok yok. Herkes bu sene fındıktan ekmeğini yiyecek gibi görünüyor. Geçen sene fındık yanmasaydı 4 liraya satabilir miyiz acaba diye düşünüyorduk, fakat 20 liralara kadar çıkan fiyatlarda sattınız. Bence söylenilen tonda fındık olsaydı fiyat bu kadar yüksek olmazdı” diye konuştu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.