son haberler

Bu Proje Ünye’ye Değer Katacak: BATIPARK

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2022 okunma

Bu Proje Ünye’ye Değer Katacak: BATIPARK
Gündem
0

Ünye Belediyesi tarafından kentin vizyon projelerinden biri daha hayata geçiyor. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı projenin tanıtım toplantısında yaptığı açıklamada, “68 dönümlük alanda oluşturacağımız BATIPARK Projemizde Engelsiz Plaj, Karavan Park, Ünye Manyetik Kum Havuzları başta olmak üzere birçok donatı yer alacak. Projemiz Ünye’mize hayırlı olsun” dedi.

Ünye Belediyesi tarafından Gölevi Mahallesi’nde Kadınlar Plajı ile Cüri Köprüsü arasında yer alan ve deniz kıyısında bulunan 68 dönümlük alana “BATIPARK” projesi yapılarak kentin turizmine önemli bir ivme kazandırılacak.

Karadeniz’e kıyısı bulunan Ünye’de, özellikle ilçeyi ziyaret eden misafirlere birçok imkan sağlayacak destinasyon alanı bulunmamaktaydı. BATIPARK projesi ile rekreaktif ihtiyaçlara cevap verecek bir turizm destinasyon alanı kente kazandırılırken, aynı zamanda Ünye’nin ilk engelsiz plajı bu alana yapılacak.

“BATIPARK PROJEMİZ TOPLUMUN HER KESİMİNE HİZMET VERECEK”

Proje ile ilgili bir açıklama yapan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “27 Km. sahile sahip ilçemiz, denize kıyısı olmasına rağmen turizme hizmet eden noktalarının bu oranda olmaması nedeniyle Ünye Belediyesi olarak bir dizi çalışma yürüttük. Çalışmalarımız kapsamında ilçemiz turizmine hizmet edebilecek, aynı zamanda doğasına dokunmadan bir alan oluşturmak amacıyla proje hazırladık. Deniz turizmi ile plajından istifade edilebilir ve aynı zamanda diğer sosyal faaliyetlerin de yapılabileceği bir alanı belirledik. Zengin bir işlevsele dönüştüreceğimiz BATIPARK projemiz; gençlerimize, çocuklarımıza, engelli vatandaşlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza hitap edecek. Engelsiz plaj, çocuk oyun alanları, yürüyüş alanları, manyetik kum havuzları, sportif  aktivitelerin yapılabileceği tesislerin yer alacağı projemizde hemşerilerimiz dinlenebileceği, pikniğini yapabileceği bir alan oluşturduk” dedi.

“PROJEDE KARAVAN PARK YER ALACAK”

Projenin son yıllarda sayıları artan Karavan Turizmine de hitap edeceğini belirten Başkan Tavlı, “Biliyorsunuz son dönemlerde karavan park turizmi de öne çıkmakta. BATIPARK projemizde karavan turizmini de değerlendirerek bir alanı Karavan Park olarak planladık. Böylelikle Karavanla tatilini yapacak vatandaşlarımız BATIPARK’ta kendilerine yer bulacaktır” diye konuştu.

BAŞKAN TAVLI’DAN DOKAP’A TEŞEKKÜR

BATIPARK Projesi’nin DOKAP (Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma Dairesi Başkanlığı) hibe desteği ile hazırlandığına dikkat çeken Başkan Tavlı, “ Bu projeyi hayata geçirme noktasında ekonomik olarak DOKAP’tan da bizlere destek var. Bu süreç içerisinde projemizin kabul görmesi ve projemize desteğin sağlanması noktasında DOKAP Başkanımız Hakan Gültekin beye teşekkür ediyorum. Bir projeyi hazırlarsınız ancak hayat geçirmek için bir maliyeti var. O maliyeti tek başına karşılamak belki güç olur ama omuz omuza verdiğinizde belli bir miktarını paydaş olarak bir taraftan temin ettiğinizde çok daha kolay hayata geçirebilirsiniz. Bu konuda da DOKAP bizlere desteğini vererek, turizme hizmet etmek anlamında Karadeniz’in Ünye’nin turizmde 12 ay daha hareketli hale gelebilmesi noktasında bu bölgenin de faaliyete kazandırılması için böyle bir desteği vermeleri çok önemliydi. Bu destek projemizin erken başlamasına vesile olacak” dedi.

MANYETİK KUM HAVUZUNDA TERAPİ

Ünye’nin manyetik kumunun bu projede yer alacağını ifade eden Başkan Tavlı, “Ünye özellikle manyetik kumuyla insanları rahatlatan ve stresini azaltan yönüyle de biliniyor. Ayrıca romatizmal hastalıklarla ilgili de yararları bilinen Kum Terapisi’ni biz bu projede daha modern hale getirerek kum havuzları oluşturduk. Aynı zamanda turizm amaçlı gelen misafirlerimizin ve hemşerilerimizin kum havuzlarıyla Ünye Manyetik Kumu’ndan yararlanmasına imkan sağlamış olacağız” ifadelerini kullandı.

ÜNYE’NİN İLK ENGELSİZ PLAJI OLACAK

Projede engellilerin de düşünüldüğünü ifade eden Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Engelli kardeşlerimizi de bu projemizde düşünerek onların denize engelsiz bir şekilde girebilmelerini sağlayacağız. Engelsiz yaşam alanını onlara bu projemizde sunmuş olacağız. Engelli kardeşlerimizin denizden istifade edebileceği özel ve tek alan olacağını belirtmek istiyorum” dedi.

Projenin tamamlandığını ve ihale sürecine girildiğini ifade eden Başkan Tavlı, önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde ihalesinin tamamlanacağını ve yer tesliminin yapılacağını planladıklarını belirtti.

 BU KAPSAMDA HAZIRLANAN BATIPARK PROJESİNDE:

“Seyir terasları, piknik alanları, engellilerin plaj içerisinde rahatlıkla gezebileceği ve denize girebileceği platformlar, çocuk oyun alanları, voleybol ve basketbol sahaları, tematik kumul bahçesi, karavan park alanı, otopark, manyetik siyah kum terapi havuz alanı, tuvalet, duş, büfe, hediyelik ve yöresel ürün satış reyonları ve gezinti rotaları” yer alacak.

Proje hazırlık sürecinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Meltem Erdem Kaya, Doç. Dr. H. Serdar Kaya, Araştırma Görevlisi Elif Serdar, Mimar ve Şehir Plancısı Mine Çiçek ve Peyzaj Mimarı Amine Küçükyetmez gibi çok sayıda akademik isim de destek veriyor.

 

 

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.