son haberler

Başkan Yrd. Türkoğlu, “Kadın Mutsuz Olursa Toplum Mutsuz Olur”

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2020 okunma

Başkan Yrd. Türkoğlu, “Kadın Mutsuz Olursa Toplum Mutsuz Olur”
Siyaset
0

İYİ Parti Ünye İlçe Sosyal Politikalar ve Kadın Politikalarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Türkan Türkoğlu Kadına yönelik şiddete karşı mücadele günü nedeniyle bir açıklama yaptı.

Parti binasında İYİ Parti Ünye İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Şengül Ağca’nın da katılımıyla düzenlenen basın toplantısında Başkan Yardımcısı Türkan Türkoğlu, “Günümüzde yalnızca kadın olmaları nedeniyle cinsiyete dayalı ayrımcılığa uğrayan, şiddete maruz kalan kadın sayısının giderek arttığını görmekteyiz. Kadınlarımız evde, işyerinde, otobüste, sokakta canice şiddete maruz kalmaktadırlar. Yapılan tüm bilinçlendirme çalışmalarına ve yasal düzenlemelere rağmen kadınların temel hak ve özgürlükleri ihlal edilmeye devam etmektedir.. Ülkemizde yaşayan kadınlarımızın çok ciddi bir oranı, fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete maruz kalmakta, her yıl artan oranda yüzlerce kadın öldürülmektedir. Kadınlarımız çalışma alanlarından çekilmekte,bir çoğu sosyal güvenceden yoksun bir şekilde zor çalışma koşullarında çalışmaya zorlanmaktadır. Kadınların siyasete katılma gerek devlet kurumlan gerekse özel kuruluşlarda karar mekanizmalarında yer alma oranları olması gereken düzeyde değildir. Millet olarak yüce gördüğümüz inanç ve değerler dünyasında kadın her zaman muhterem ve onurlu bir yere sahiptir. Kadına yönelik şiddetin bizim inanç,gelenek ve göreneklerimizde hiçbir gerekçesi ve yeri yoktur. Bu tür olayları, hem kul hakkına girmek hem de bir insanlık ayıbı olarak görüyoruz” dedi.

“Kararlı Bir Devlet Politikası Uygulanmalı”

Kadına yönelik şiddete karşı kararlı devlet politikası gerektiğinin altını çizen Türkoğlu, “yasal mevzuattaki tüm değişiklik ve düzenlemelere rağmen, kadına yönelik şiddetin anarak devam etmesinin nedeni toplumsal dönüşümün sağlanamamış olması ve şiddetin kaynağına odaklı çözümlerin geliştirilmemiş olmasıdır. Kararlı bir devlet politikası uygulanmadıkça, şiddetle mücadele için yasa çıkarmak, uluslararası sözleşmeleri onaylamak yeterli olmuyor. Bilmeliyiz ki kadın mutsuz olursa toplum mutsuz olur, ülke mutsuz olur Bizler Türk Kadınının olmasını gereken yerde olması için, önümüze konulan tüm engelleri aşmak ve istediğimiz hedefe ve gerçek anlamda eşitliğe ulaşmak için elimizden gelenin hep daha fazlasını yapacağımıza söz veriyoruz” diye konuştu.

“Peygamberimizin Sözü İlkemiz Olmalı”

Başkan Yardımcısı Türkoğlu, son olarak “Sevgili peygamberimizin “cennet anaların ayakları altındadır” sözünü bir slogan olmaktan çıkarıp yaşamımıza yön veren vazgeçilmez ahlak ilkesi olarak benimsememiz gerekiyor. Kadına şiddetin önlenmesi için somut adımların atılması tüm bireylerin asıl sorumluluğudur. Tüm kadınlara sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum” ifadelerini kullandı.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.