son haberler

Nedim Can; “Kabul Edilemez”

Yayınlanma Tarihi: 27 Haziran 2015 okunma

Nedim Can; “Kabul Edilemez”
Siyaset
2

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ünye İlçe Başkanı Nedim Can, Altınordu’nun çöplerinin Ünye’ye getirilmesine tepki göstererek, “Ünye’nin çöpünü Altınordu’ya götürmek ne kadar yanlışsa, Ünye depolama alanına da diğer ilçelerin çöpünün getirilmesi kabul edilemez” dedi.

MHP Ünye İlçe Başkanı Nedim Can, parti binasında yaptığı basın açıklamasında Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çöp sorununu çözdük açıklamalarını eleştirerek, Ordu’dan Ünye çöp depolama alanına diğer ilçelerden çöplerin getirilmesine tepki gösterdi.

Böyle Çözüm mü Olur?
Ordu’da çöp sorununun çözüldüğüne dair yapılan açıklamalara dikkat çeken Can; “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Enver Yılmaz, 7 Haziran seçimleri öncesinde bir yıllık faaliyetlerinizle ilgili yaptığınız basın toplantısında Ordu’nun çöp meselesini çözdüğünüzü ifade ettiniz. Sormak istiyorum çözdük dediğiniz mesele Ünyelinin yıllardır rahatsız olduğu, çözülmesi için birçok dönem siyasilere baskı yaptığı, siyasilerin proje bazında söylem olarak söylediği, Akçay mevkiindeki çöplüğe Altınordu’dan ve diğer ilçelerden çöp dökerek mi çözmüş olduğunuzu söylüyorsunuz. Yani 12 aylık süre içerisinde zaten Ünye’de var olan çöp meselesinin üzerine, Ordu’nun bütün çöplerini getirerek çözdüğünüzü ifade ediyorsunuz. Bununla birlikte Ünye Belediye Başkanı seçilmiş Ahmet Çamyar’ın ve seçilmiş olan bütün Belediye meclis üyelerinin de bu konuda daha duyarlı ve o çöplerin oraya dökülmemesi noktasında bir kampanyanın önderliğini de yapmalarını öneriyorum. Ünye’deki bütün sivil toplum örgütlerini, siyasi parti temsilcilerini, siyasi partilerin ilçe başkanlarını, yöneticilerini, Ünye Belediye Başkanı ve Belediye Meclis üyelerini, bu ayıbın bir önce bertaraf edilmesi noktasında duyarlı olmaya, tepki göstermeye çağırıyorum. Ordu Büyükşehir Belediyesi 13 aylık bir süre içerisinde bu işi çözdüğünü ifade ediyorsa, o zaman Ordu’ya Büyükşehir Belediyesi kurulduktan sonra Kocaeli ekibi olarak takdim edilen, Kocaeli’de bu işleri muazzam bir şekilde yapıldığı noktasındaki o değerli arkadaşlarımızın, bilgileri olsa gerek” dedi.

İlküvez’de Depolanması da Yanlış
Can açıklamasında son olarak çöp sorunun çözümü için bulduğu yolları belirtirken; “İlküvez’de 7 Haziran seçimleri öncesinde de 300-400 dönüm alanın bertaraf edilerek sadece depolama alanı yapılması düşünülen ve projelendirilen, ihale edilen alan ile ilgili o işin yanlış olduğunu ve tam teşekküllü bir çöp arıtma tesisinin gerektiğini ifade etmiştik. Mahkeme sürecinin devam ettiğini biliyoruz ama mahkeme süreci devam etmesine rağmen oradaki imalatta devam ediyor. Biz, İlküvez çöp meselesinin çözülmesi noktasında doğru yerdir demiyoruz, demedik, demeyeceğiz. Ordu’ya Kocaeli’den İzmit büyükşehirden gelen yetkili arkadaşlarımız İZAYDAŞ nasıl kurulmuşsa Ordu’ya da ORAYDAŞ denilebilir ya da ismini siz koyun bu şekilde Ordu’nun tüm ilçelerinin çöp meselelerini kökten çözecek bir metot olur. O yüzden Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi ivedilikle halletmesi gerekir. Aksi halde Ünye’nin çöpünü Altınordu’ya götürmek ne kadar yanlışsa Ünye depolama alanına da diğer ilçelerin çöpünün getirilmesi kabul edilebilecek bir şey olmadığını belirtiyoruz. Bu hususta son olarak hem ilçe başkanı hem de belediye başkan adayı birisi olarak Türkiye Cumhuriyeti anayasasının 56. Maddesi şunu söylüyor ‘Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi güzelleştirmek, sağlığını korumak ve kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir’ Bu hususta tüm Ünyeli hemşerilerimizin ödevlerine çalışmalarını, belediye başkanı, meclis üyelerini, sivil toplum örgütlerinin bu noktada duyarlı olmalarını ve basın toplantıları yapmalarını rica ediyorum” diye konuştu.

2 Yorum

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.