son haberler

Seçim Sonuçlarına Siyasilerden İlk Yorum

Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2015 okunma

Seçim Sonuçlarına Siyasilerden İlk Yorum
Siyaset
0

Milletvekili genel seçimlerinin ardından alınan sonuçlar siyasiler tarafından değerlendirilmeye başlandı. Kimi siyasiler alınan sonuçlara anlam veremezken, kimileri ise devletin gücü karşısında seçim kampanyası gerçekleştirdiklerini belirtti.

“AKP’nin Gücü Kırılmıştır”
Ordu yerelinde aldıkları 121 bin 511 oyla 2 milletvekili çıkarma başarısı gösteren Cumhuriyet Halk Partisi’nde, alınan sonuçlar yüz güldürüyor. Alınan sonucu gazetemize değerlendiren CHP Ünye İlçe Başkanı Orhan Bodancı, devlet gücü karşısında seçim kampanyası gerçekleştirdiklerini ve buna rağmen başarılı bir sonuç aldıklarını ifade etti.

Bodancı açıklamasında; “Cumhuriyet Halk Partisi ve ana muhalefet partisi olarak biz devletin gücüne karşı bir seçim kampanyası gerçekleştirdik. Ordu, Ünye yerelinde ve Türkiye genelinde de tüm devlet güçlerine karşı bir seçim kampanyası götürdük. Çok adaletsiz bir seçim kampanyası götürüldü, herkes şahit olmuştur ki devlet bütün imkânlarını, Valilerini, Kaymakamlarını, Muhtarlarını, Belediye Başkanlarına varana kadar hepsini kullandı. Artık son bir haftada Belediye Başkanları, Valiler, birçok idareci ve muhtarları tehdit etme noktasına kadar geldiler. Bütün bunların gölgesinde gittiğimiz bir seçimde bana göre Cumhuriyet Halk Partisi bu devasa ekonomik gücün karşısında, bu devasa devlet gücünün karşısında gerçekten başarılı olmuştur.

Türkiye genelinde oran olarak birçok insan istediğimiz oyu yakalayamadığımız görüşünde olabilir ama bu oran Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisi’ni ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu başbakan olarak görecektir. Bu tablodan benim gördüğüm, Cumhuriyet Halk Partisi başarılı olarak çıkmıştır. Ordu geneline bakarsak AKP’nin gücü kırılmıştır. Bundan sonra Ordu’da Cumhuriyet Halk Partisi başarılı günlerine dönmeye başlamıştır. Biraz önceki anlattığım nedenlere rağmen Ordu’da iki tane pırıl pırıl birbirinden değerli milletvekili adayımızı milletvekili yapmak yerelde Ordu’da çalışan tüm Cumhuriyet Halk Partililerin onurlu başarısı olarak görüyorum, tertemiz bir başarıdır bu başarı ile gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“Koskoca Bir Saltanat Yıkıldı”
Milliyetçi Hareket Partisi’nde ise Ordu genelinde 54 bin 942 oyuyla milletvekili çıkarılamamasının üzüntüsü ve şaşkınlığı hâkim. Türkiye genelinde %40,9 oy alan, yerelde ise yaşanan sıkıntılara rağmen Ünye halkının AK Parti’ye %60 oy vermesine anlam veremediğini söyleyen MHP Ünye İlçe Başkanı Nedim Can, sonuçlara saygı duyduklarını ve kimseye kırgın olmadığını belirtti.

Can konuşmasında; “Öncelikle 7 Haziran seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu sonuçlar iyi incelendiğinde Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 13 yıldan beri süregelen iktidarının sona erdiğini gösteren, tamamen egemenliğin hakikaten milletin elinde olduğunu gösteren bir neticeyle sonuçlandığını görmekteyiz. Ordu genelinde milletvekili çıkaramadık. Bence çok büyük bir kayıp. Her kim ne derse, ne söylerse söylesin Cemal Enginyurt çocuk yaştan itibaren siyasetin içerisinde olmuş, Türk siyasetinde kendisini bir şekilde tanıtmış ve 21. dönem milletvekilliği içerisinde bakıldığında, sadece 34 yaşında bir milletvekili olarak bugün 25 yıldır çözemediğimiz ve çözülmesi artık mümkün görünmeyen organize sanayi meselesini Fatsa’da çözebilmiş tek milletvekili. Bugün Fatsa’da 5-6 bin kişi çalışıyorsa, işte o Cemal Enginyurt’un o dönemde yaptığı hizmetlerden bir tanesi.

Bugün Ünye’de ki seçimin sonucuna baktığımızda seçmenimizin %60’lık bir oyla tekrar Adalet ve Kalkınma Partisi’ne oy vermesi açıkçası benim anlayabildiğim bir şey değil. %40.9’la Türkiye ortalaması olan bir partinin ilçemizde %60’lık bir memnuniyetle desteklenmesinin arkasında yatan tek bir şey olmalı. Saydığımız problemlerin yaşanmaması ve hepsinin hizmete dönüştürülmüş olması gerekir diye düşünüyorum. Şimdi bir yıl evvel yapılmış olan Büyükşehir yasa tasarısı sonrası Ünye Belediyesi’nin yarıya yakın geliri Büyükşehire gitmiş, beldeler kapanmış, köy statüsü mahalleye dönüşmüş, bununla birlikte su paraları iki katına çıkmış, emlak vergileri artmış vs. Bunlara rağmen Ünye’de %60’lık oy oranına mahzar olmasını ben anlayamadım. Ancak her zaman söylediğimiz gibi biz milletimize hiçbir zaman gücenmedik, milletimize hiçbir zaman darılmadık, bundan öncede milletimizin kararına saygılı olduk ve bugünde o saygıyı gözetiyoruz. Tabi ki ilimizde MHP’den bir kaç milletvekili olmasını biz de arzu ederdik ama olmadı fakat bu fotoğrafa daha geniş bir çerçeveden bakmak gerekir. Koskoca bir saltanat yıkıldı, egemenlik milletin diyor ve saygılar sunuyorum” dedi.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.