son haberler

Servisçiler Konuştu; 8 Aydır Çalışmıyoruz!

Yayınlanma Tarihi: 3 Kasım 2020 okunma

Servisçiler Konuştu; 8 Aydır Çalışmıyoruz!
Siyaset
0

Her hafta esnafın sorunlarını dinleyen İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı bu hafta “Söz Vatandaşın” toplantısında servis taşımacılığı yapan Mustafa Kasırga ve Ahmet Topuz’u dinledi.

İYİ Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı’nın her hafta parti binasında ağırladığı esnaflar sorunlarını ve çözüm yollarını iletiyor. Başkan Çuhacı da kamuoyu ile paylaştığı toplantıyı değerlendiriyor.

Pandemi’den dolayı okulların kapanması ile zor duruma düşen öğrenci servisi taşımacılığı yapan esnafları dinleyen Çuhacı, sorunların çözümü noktasında fikir alışverişinde bulundu. Okulların kapalı olmasıyla 8 aydır çalışamayan binlerce esnaf olduğunu ifade eden Başkan Çuhacı, “Bu hafta Kadın Kolları Başkanı Şengül Ağca  ile birlikte öğrenci  servis taşımacılığı  yapan esnaflarımız  Mustafa Kasırga ve Ahmet Topuz’u konuk ettik. Pandemi dolayısı ile çok zor durumda kalan Esnafımızın derdini birinci ağızdan dinleyerek çözüm yolları arıyoruz. Ünye’de 150’nin üzerinde esnafımız mağdur durumda” dedi.

“8 Aydır Çalışmıyoruz”

Koronavirüs Salgını nedeniyle okulların kapalı olmasının esnaf olarak kendilerini zor durumda bıraktığına dikkat çeken Mustafa Kasırga, “Yaklaşık 15 senedir Ünye’de servis işi ile uğraşıyorum. Bizlerin en büyük sıkıntısı servis çekememek. Okullar açıldı ama kısmi olarak bunun bize hiçbir faydası olmadı. Biz okulların açılması için çok baktık ama baka kaldık sadece kısmi olarak açılması bize bir fayda sağlamadı. Haftada iki gün okula giden bir öğrenci velisinden biz ne kadar para isteyebiliriz bir de devamlılık zorunluğu olmayınca arabalarımızda yeterli öğrenci sayısını dolduramıyoruz 20 kişilik bir arabada 8 – 10  öğrenci ile gitmek zorunda kalıyoruz bu da bize zarar ettiriyor. Mazot parasını dahi karşılayamıyoruz.

Bir yıl önce araçlarımız için S plakaları kredi çekerek aldık. Kimsenin cebinde S plakayı alacak kadar nakit parası yok maalesef. Onun yanı sıra bir çoğumuz aracının modelini yükseltmek zorunda kaldı. Çünkü yönetmelik belirli yaşlarda ve konforda arabaları şart koşuyor yine kredi çekerek arabalarını değiştiren bir çok arkadaşımız var ve 8 aydır çalışmadığımız için hiçbir şekilde kredilerimizi ödeyemedik, bırakın kredileri evimize ekmek götürmekte zorlanan götüremeyen sadece servisçilikten geçinen bir çok arkadaşımız var” dedi.

“Sorunlarımız Anlatmakla Bitmez”

Uzun süredir iş yapamadıklarını ancak buna rağmen borç hanelerinin kabarık olduğunu belirten Servis Taşımacılığı yapan Adem Topuz ise “mevcut sorunlarımızı anlatmakla bitmez ama çoğunun çözüme ulaşmayacağını duyulsada kulak ardı edileceğini biliyoruz ama biz yinede derdimizi dile getireceğiz. Bizim kredilerimiz, vergilerimiz her şeyimiz işliyor. bununla alakalı hiçbir destek yok! 8 aydır hiçbir gelir elde edemedik ama bizden istenilenler talep edilenler hanemize borç olarak yazılmaya devam ediliyor. Bu konuda hiçbir destek göremiyoruz. Kredi konusuna gelince bankalar daha önce kredi çekmişlere kredi vermiyor, bırakın bize esnaf olarak kredi vermeyi kolumuzdan tutup dışarı atmak istiyorlar. Çünkü bizde bir gelecek göremiyorlar, biz de kendimizde bir gelecek göremiyoruz. Arabacı esnafı şuan batışa doğru sürükleniyor. Devletimiz bu pandemi sürecinde bazı esnaflara destek verdi, fakat münübüscü esnafına sahip çıkmadı. Arkadaşımın da dediği gibi bizden çok şey isteniliyor. Bizim arabalarımızın yaşları doluyor, belirli bir yaştan sonra bu arabalarla servis çekmeyin deniliyor mesela benim arabamın yaşı seneye doluyor ben 1,5 yıl çalışmayıp araba değiştirecek bir duruma gelemeyeceğim bunun için bana hiçbir fırsat sunulmuyor” diye konuştu.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.