son haberler

Ünye’den İnce Mesaj

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2017 okunma

Ünye’den İnce Mesaj
Siyaset
0

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Ünye’de ‘Hayır’ için destek istedi. Yaklaşan referandum öncesi propaganda çalışmalarına hız veren Cumhuriyet Halk Partisi Referandumda neden ‘Hayır’ denilmesi gerektiğini anlattı. Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlara seslenen İnce’nin hedefinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hükümet vardı.

Konuşmasına yıllar önce Ünye’den geçerken aklından geçenleri anlatarak başlayan İnce, “31 yıl önce buradan geçerken Yalova’dan sonra da yaşanabilecek bir yer buldum” dedi.

1876’dan bu yana bir demokrasi mücadelesi verdiklerini ifade eden İnce, “1876 yılında ilk kez bir padişah yetkilerini meclise devretti. Bu referandumda evet çıkmazsa tam 200 yıl olacak mücadelemize” diye konuştu.

İnce konuşmasını şöyle sürdürdü “Adam hayır diyor oğlu evet diyor sen hayıra terörist dersen adam oğluna terörist dedirtir mi? Habur’daki teröristlerin ayağına bunlar mahkeme kurmadı mı? FETÖ’cü her şey var bir tek milletvekili yok. Olur mu böyle bir şey? Siz sandığa gittiniz açıkta oy kullanabilir misiniz? Hayır ama mecliste vekiller açıktan oy kullandılar. Neden çünkü FETÖ’cü milletvekilleri de onlar kendilerini ispat ettiler.”

Konuşmasına bir kıssa anlatarak devam eden İnce, “bir gün bir adam kurban kesmiş dağıtacakmış ama nasıl dağıtacağını hisselerin bilmiyormuş. Gitmiş bir hocaya sormuş. Hoca da ona başı hocaya, döşü hocaya 7 hisseden 5’i hocaya demiş. Şimdi bu 18 madde de başı hocaya, döşü hocaya, 7 maddenin 5’ini de hoca almış gerisi size kalmış” dedi.

“Ey Ünyeli kardeşim evet demek için Kur’an-ı kerimin ilk emri nedir? Oku. Peki, sen bunu okudun da mı evet diyorsun. Eğer okumuş olsa bu milletten yüzde bir bile evet çıkmaz. 70 yaşındasın, oğlun dedi ki şu fındık tarlasını bana ver. Veriyor musun? Hayır. Peki, kendi tarlanı oğluna vermiyorsun da memleketin tapusunu bir kişiye niye veriyorsun?”

Kaç milletvekili 18 yaşından olacak?

Referandumda seçilme yaşının 18’e düşecek olmasına da değinen Milletvekili İnce, “18 yaşında milletvekili olacak, dokunulmazlığı olacak, 20 bin lira maaş alacak, askerlikten de muaf olacak. Sen Dursun amcanın 18 yaşındaki gariban oğlunun milletvekili olacağını mı sanıyorsun? Kaç milletvekili 18 yaşından olacak 1-2 oda zenginlerden olacak. Sizin vicdanınıza sesleniyorum eğer buna vicdanınız el veriyorsa sizin evet verin. Ben vicdan sahibiyim buna evet demem, hayır diyorum” dedi.

400 Milyon Vekil Maaşına Gidecek

Dünya ülkelerinin nüfusu ve milletvekili sayısını da değerlendiren İnce, “Nüfusumuz 80 milyon 550 milletvekilimiz var. ABD’nin 300 milyon vekil sayısı 535, Hindistan nüfusu 1 milyar milletvekili sayısı 500 Bizde 550 yetmiyor 600 yapacağız Cumhurbaşkanı yardımcılarıyla birlikte 650 olacak. Fındık para etmiyor diye yakınıyorsun 400 Milyonu milletvekillerine vererek al bu parayı ye diyorsunuz. Ben bu fakir milletin 400 Milyonuyla fabrika kurulsun istiyorum. Fındık üreticisi kardeşim çalış çalış git 30 tane cumhurbaşkanı yardımcısına maaş ver. Evet derseniz bir kişiye Türkiye’yi savaşa sokma yetkisi veriyorsunuz. Meclisin kararını almadan Orduyu bir gecede savaşa götürüyor. Cumhurbaşkanı ne zaman isterse 6 ay süreyle olağan üstü hal ilan edebilir” dedi.

İnce Geldi, Simitçilerin Yüzü Güldü

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce konuşması sırasında meydanda gezen simitçilere de seslendi. İnce “simitlerin hepsini dağıt, gel paranı milletvekilimizden al” derken meydanda dolaşan 2 simitçiye daha simitleri dağıtması halinde 100’er lira para verilmesi talimatını verdi.

Önce Giresun Sonra Trabzon

Yaklaşık 50 dk. Konuşma yapan Milletvekili Muharrem İnce Giresun’da yapılacak miting için ilçeden ayrıldı. İnce Giresun’dan sonra akşam İstanbul’da bir televizyon programına katılacak ardından hayır kampanyası için yeniden Karadeniz’e dönecek. İnce, Trabzon ve Artvin’de de halka hayırı anlatacak.
 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.