son haberler

Ünye’de Basın Tarihi – III

Yayınlanma Tarihi: 8 Eylül 2017 okunma

M. Ufuk MİSTEPE mistepe@gmail.com

Basın câmiasına daha yakından bir göz atalım. Ünye’de gazete, dergi, radyo ve televizyonda çalışan yüzü aşkın basın emekçisi vardır. 28 Ocak 2002 tarihinde kurulan Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ise Ünye’de 7 adet günlük (Gündem, Ünye Haber, Doğuş, Ünye Kent, Güncel, Şirin Ünye, Büyük Ünye), 3 adet haftalık gazete (Ünye Vizyon, Okuyorum, Ünye İpekyolu), iki yerel TV (Hizmet TV, Ünye ÜN TV), 3 yerel aylık dergi (Sükût, Ünye Vizyon, Canik), 11 sarı basın kartı sahibi ve 56 üyesi bulunan faal bir cemiyet. Şu andaki başkanı İbrahim COŞKUN (2010/11), daha öncekiler Hakan KORKMAZ (2009) ve 2002 / 2008 yılları arasında Şakir GÜREL.

28.07.2007’de Başkan Şakir GÜREL döneminde Gazeteciler Cemiyeti’nin şahsıma vermeyi uygun gördüğü plâkette şunlar yazılı idi : “Sayın M. Ufuk MİSTEPE, Geçmişten günümüze, mesleğimize ayrıca İnternet Gazeteciliği ile Ünye’nin tanıtımına, sosyal ve kültürel hayatına katkılarınız anısına, Teşekkürlerimizle… 28.07.2007 / Ünye Gazeteciler Cemiyeti”.

Günümüzde yayımlanan Ünye gazeteleri ile ilgili detaylar ise şöyle: 17 Kasım 1999’da kurulan Günlük Aktüel Kültürel Siyasî Gazete olan Ünye DOĞUŞ Gazetesi’nin sahibi Nebati PELİT. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ayşe DEMİRAL, Muhabir Ricai KURU, Sayfa Editörü Feride PELİT. Dizgi, Baskı ve İdare Yeri Liseler Mahallesi’ndeki Pelit Ofset Matbaacılık. Gazete 6 sayfa olup, fiyatı 25 kuruştur.

Haftalık Aktüel Yerel Siyasî Gazete olan BEYAZ Gazete 30.12.2002 tarihinde kuruldu. Sahibi Gülşah TOSUN, Kurucu ve Yazı İşleri Müdürü İrfan TOSUN, Haber Müdürü İmdat EKİN ve Spor Müdürü Ahmet TÜRK’tür. Doğan Ofset Tesisleri’nde basılan gazetenin adresi Dere Sahil Yolu’dur, fiyatı 50 kuruştur ve 8 sayfadır. Siyah – Beyaz Köşesi’nde İrfan TOSUN, diğer köşelerde Bahar SOYTÜRK, Ahmet TÜRK, Adamın Biri ve Gölge Adam yazmakta.

Sekiz sayfalık Günlük Siyasî Bağımsız Ünye HABER Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Şakir GÜREL, gazetesinin altıncı yılında yerel süreli gazete çıkarmakta. Yazı İşleri Müdürü Esma GÜREL, Editör Mücahit GÜREL ve Muhabir Şenay TEZEL. Gazete, Çamurlu Mahallesi’nde Kardelen Ofset’te basılmakta olup, 25 kuruştur. Kent Yaşam Köşesi’nde Tarihçi, Araştırmacı, Program Yapımcısı Aynur TAN ve Çehreler ve Mekânlar Köşesi’nde Zeki ORDU yazmakta; diğer yazarları Yusuf ÇAKIR, Hakan KORKMAZ, Ahmet ALTUN, Caner TEK, Cevat ÇİLOĞLU, Fatih KAYA, Gürol ÖZCÜRE ve Yahya Cumhur TAPÇI’dır.

Üçüncü yılında yayım hayatına devam eden Haftalık Siyasî Ünye Vizyon Gazetesi 4 Mart 2008’de ilk baskısını yaptı. İmtiyaz Sahibi Barbaros DOĞAN, Genel Yayın Yönetmeni ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Hamza ALP ve Görsel Tasarım Tuba DENİZ. Kaledere mahallesi Kazancılar Caddesi’nde bürosu olan gazete Samsun Doğan Ofset Matbaacılık’ta basılmaktadır. 12 sayfa olup, 50 kuruştur. Barbaros DOĞAN’ın da köşe yazarlığı yaptığı gazetenin Dost Köşesi’nde İrfan TOSUN, Açılım Köşesinde Yüksel ŞAHİN, Esnafa Dair Köşesi’nde Sedat KÖSEOĞLU ve Ünye Ufkunda Tarih Köşesi’nde M. Ufuk MİSTEPE yazmaktadır.

Ağustos 2008’de ilk sayısı İstanbul’da basılan ve sanal gazete olarak da yayınlanan aylık Ünye Haber Postası Gazetesi 2 YTL olup, İmtiyaz Sahibi ve Yönetim Kurulu Başkanı Şenol ATEŞ’tir. 12 sayfalık gazetenin köşe yazarları Prof. Dr. Sait KAPICIOĞLU, Hasan ÖZ, M. Ufuk MİSTEPE, Eren TOKGÖZ, A. Selim TUNCER ve Yaşar KARADUMAN’dır. Altıncı sayıdan itibaren gazetenin sahibi Hüseyin KESKİN’dir ve şu an 16. sayı basıma girmektedir. Fiyatı 2 TL olup, 16 sayfadır ve Gülnar OCAKDAN köşe yazarıdır.

Bağımsız, Siyasî Gazete olan ve 2009 yılı içerisinde çıkarılan Ünye Haber Takip Gazetesi üçüncü yılını doldurmakta olup, 10 sayfadır ve fiyatı 50 kuruştur. İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mustafa MEHEL (Köşe Yazarı), Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Muhammet HALICI’dır. Gündem Medya Tesisleri’nde basılmaktadır. Kaledere Mahallesi, Suluhan Sokak’ta faaliyet göstermektedir.

Aktüel, Kültürel, Siyasî Büyük Ünye Gazetesi 2009 yılında yayım hayatına girmiş ve 30 Mayıs 2011 tarihi itibariyle 42. sayısını yayımlamıştır. 8 sayfa olup, 50 kuruştur. İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Mehmet KİRMAN, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Cevat DEDE, Mizanpaj – Dizgici Ebru KİRMAN, Köşe Yazarı Mehmet H. YILMAZ’dır. Çınarlık Mahallesi, Çıldır Sokak’ta faaliyet gösterir.

2009 yılı sonlarında kurulan Günlük Siyasî Bağımsız Ünye GÜNCEL Gazetesi Pazar günleri hariç her gün çıkmaktadır. Gündem Medya Adına Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni İbrahim COŞKUN, Yazı İşleri Müdüresi Sibel DOLMA, Sayfa Editörü Semanur SARI’dır. OR-DA Dağıtım tarafından dağıtılmaktadır. Kaledere Mahallesi’nde Gündem Medya Ofset’te basılmakta olup, 12 sayfadır ve 25 kuruştur.

Mayıs 2010’da baskıya giren haftalık Okuyorum Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ulvi GÜNDOĞDU, Genel Yayın Yönetmeni Doğan GÜNDOĞDU ve Köşe Yazarı Osman Siral TEZEL olup, Gündem Medya Basımevi’nde basılmaktadır. Bürosu Çamurlu Mahallesi, Arif Kaptan Sokak’tadır. 12 sayfa olup, fiyatı 50 kuruştur.

Şimdilik ay sonları ve özel günlerde basılan ve haftalık gazeteye dönecek olan Ünye İpekyolu Gazetesi 08 Eylül 2010’da ilk baskısını yaptı. Genel Yayın Yönetmeni ve İmtiyaz Sahibi Hasan TANRIVER, Yazı İşleri Müdürü Sedat YILMAZ, Halkla İlişkiler Sorumlusu Ecz. Mecit SARI olup, köşe yazarları; Mecit SARI, Av. Turgay HANCI, İrfan Yıldız BEŞLİOĞLU, Muzaffer PAMUK, Rauf Atilla POLAT, Yüksel GÜMÜŞ, Murtaza AKSU, Mustafa BİLGİÇ, Resul GÖKMEN, Ömer EYMEN ve Çağlar ÇAKIR’dır. Ulusal gazete ebadında en az 12 sayfa olan (4 sahifesi renkli, 8 sahifesi renksiz; bazen 28 sayfa) gazetenin fiyatı 1,25 TL olup, 10. sayısı basılmıştır. Liseler Mahallesi, Hükûmet Caddesi’nde faaliyet göstermekte ve Ankara Star Medya Yayıncılık A.Ş. Baskı Tesisleri’nde dizgi ve baskısı yapılmaktadır.

Ekim 2010’da yayım hayatına başlayan aylık Haber Ordu Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Abdullah GÜNGÖR, Genel Yayın Yönetmeni İrfan DAĞDELEN, Yazı İşleri Müdürü Selçuk AYDIN ve Karadeniz Bölge Temsilcisi Mustafa Kemal YENİ olup, Star Medya Yayıncılık A.Ş. tarafından baskısı yapılmaktadır. İsmail BAŞARAN’ın dağıtımını yaptığı gazete Beykoz, Kavacık Mahallesi, Sezgin Sokak’ta faaliyet göstermektedir. 24 sayfalık, ücretsiz dağıtımı yapılan aylık gazetenin Köşe Yazarları Hüseyin YÜRÜK, İrfan DAĞDELEN, Kenan ARPACIOĞLU, Ufuk Kaptan, Hasan Basri ILIK, Orhan DOĞANGÜNEŞ, Cafer VAYNİ ve Muzaffer GÜNAY’dır.

Gazetecilikte temel ilke basın ahlâkına bağlılıktır. Gazetecilik mesleğini seçmiş herkesin etik olarak bu kurala ciddiyetle riayet etmesi ahlâkî bir zorunluluktur. Kuralların ihlâli durumunda cezaî bir müeyyide söz konusu değildir aslında. Toplum veya ilgili kuruluşlarca kınanma ya da en fazla, bu kuralı bozmuş gazetecinin bağlı olduğu müesseseden ihracı gibi bir durum söz konusu olacaktır.

Basın özgürlüğü 1982 Anayasası’yla da garanti altına alınmaktadır. Bazı durumlarda basın, çıkan haberlerden dolayı kamuoyunda hakkında yanlış fikirler oluşmasına sebep olarak kişiye zarar vermiş olacaktır ki bu durum kesinlikle basın ahlâk ilkelerine aykırı bir durumdur. Güvenilir haber yayımlamak, kişileri rencide etmemek, kişilerin görüşünü almadan ve araştırmadan haklarında menfî yayınlar üretmek, hatasını anladığında düzeltme cihetine gitmek yerine pişkin davranmak o gazete ve gazeteciyi ancak MÜFTERİ durumuna sokar ki bu vurulan damga kolay kolay belleklerden silinemez!

Ünye’de basın kuruluşlarının dikkat etmesi gereken husus “gazete için çalışan elemanlar“ı değil, “gazeteciler“i seçmeleridir. Daha seçici olması ve az parayla çalışan, biraz yazı yazmayı beceren ve patronunun istediği her habere gözü kapalı koşacak türden elemanlar yerine, genellikle gazetecilik okullarında eğitim görmüş, mesleğin tüm detaylarını öğrenmiş ve bu mesleğin önemini, değerini kavrayan nitelikteki kişileri istihdam etmeleridir.

Basın, yadsınamaz bir güçtür. Bu gücü toplum lehine değil de ego tatmin aracı olarak çıkarları lehine kullanmaya çalışanlar, yalan haber üretenler, kalemini güç ve çıkar odaklarına satanlar mesleğe ne yazık ki leke sürmüş olurlar. Ünyeli, şerefli basın câmiasını her daim yanında görmek ister.

Bazen yerel medyanın kendi arasında da sorun yaşadığı zamanlar olmuştur. Bu durum ve benzerî olaylar, sanal yayın yapan “Haberin Merkezi Haber Ordu” elektronik gazetesinde herhangi bir kişi hedef alınmaksızın şöyle yorumlanmıştı: “Elinde televizyon, gazete, radyo, internet sitesi gibi çeşitli yayın organlarını bulunduran medya tekelleri amaçlarına ulaşamayacaklardır. Sitemizden ısrarla vurgulamaya çalıştığımız dezenformasyon haberlerine kulağını tıkayan Ünye’nin sözüm ona medya devi gruplar kendi oyunlarıyla tuş olacaklardır.7

Öyle horozlar var ki öttükleri için Güneş’in doğduğunu sanıyorlar ne yazık ki!

Tarihî coşku ve perspektiften, basın etiğinden tâviz vermemek ve tuşa gelmemek ümidiyle.. esen kalınız…

 

KAYNAKÇA :

7 HABER ORDU “Haberin Merkezi” – Ünye’de Basın Ne Hallere Düşüyor, 19.11.2008 http://www.haberordu.com/unyede-basin-ne-hallere-dusuyor-8830h.htm

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Canik Sancağı ve İdarecileri – V

14 Haziran 2018 okunma
Giresun Kaymakamı Mehmed Ziya Bey 1903 yılında görevinden alınarak yerine Ünye’den Kaymakam İbrahim Halil Paşa atanmıştır. İbrahim Halil Paşa (1902), İbrahim Halil Tarhan (1903), Arif Bey (1904) ve Fahreddin Kiper 1909 yıllarında Ünye’de kaymakamlık... Devamını Oku

Ünye’de Karantina Ve Tahaffuzhâne – I

8 Haziran 2018 okunma
Karantina, bulaşıcı ve salgın hastalıklardan korunmak için insan veya hayvanların belli bir yerde gözetim altında tutulmasıdır. Etimolojik olarak; “yolcuların gözetim altında tutulma süresi” demek olan ve İtalyanca ‘kırk’ anlamına gelen quarantena’dan... Devamını Oku

Tarihî Değerlerimiz – V

1 Haziran 2018 okunma
Köprübaşı’nda Lâhna Deresi’ni takiben 150 m içeriden sol istikamete doğru bir 100 m daha ilerlediğinizde Balık Değirmeni mevkiine varırsınız. Burada değirmen yoktur.. ama belirli bir mesafe önünde ve arkasında vaktiyle değirmen varmış. U şeklinde taş... Devamını Oku

Ünye’ye Dair Dört Osmanlıca Belge

25 Mayıs 2018 okunma
Sayın Murat Dursun TOSUN, Ünye ile ilgili olarak Osmanlıca yazılı 4 dosyada bulunan belgeleri inceleyip bizlere de istifade imkânı sağlamıştır. Ünye Makaleleri içerisinde yer almasında fayda mülâhaza ettiğim bu transkripsiyon çalışmasını sizlerle... Devamını Oku

Ünye’de İz Bırakan Eşkıya ve Çete Reisleri – II

18 Mayıs 2018 okunma
Bu uzun makale dizisinde, birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde özellikle tarihin tekerrür etmemesine odaklı ders alınması gereken acı ve tatsız yaşanmışlıklar ele alınmıştır(konuyu istismar etmeye eğilimli, okuma kültüründen... Devamını Oku

Ünye’nin Demografik Yapısı – V

11 Mayıs 2018 okunma
Lozan Barış Konferansı’nda 30 Ocak 1923’te Yunanistan’da yerleşik Müslümanlarla Türkiye’de yerleşik Ortodoks Rumların zorunlu göçünü öngören Mübadele Sözleşmesi imzalanmış ve 24 Temmuz 1923’te Lozan Anlaşması ile onaylanmıştı. Türkler için... Devamını Oku

Canik Sancağı ve İdarecileri – IV

4 Mayıs 2018 okunma
1805 tarihinde Erzurum’dan idarî olarak ayrılan Şarkî Karahisar tekrar Trabzon Livasına bağlanmıştır. Bu tarihlerde Ordu (Bayramlı ve Bucak) ve yine Ordu’ya bağlı Hapsamana (Gölköy) nahiyeleri de Şarkî Karahisar’a bağlıydı. Bayramlı, Ordu şehrinin 4 km... Devamını Oku

Tarihî Değerlerimiz – IV

27 Nisan 2018 okunma
Karadeniz sahilinde 16. ve 17. yüzyıllarda en mühim ticaret iskelesi Ünye’de mühim bir tersane mevcuttu ve devletin ihtiyaç duyması halinde savaş gemileri de inşâ edilirdi. Özellikle Osmanlı Devleti’nin savaşa girdiği yahut donanmanın güçlendirilmesine... Devamını Oku

Muhaceret Anlatımlarında Ünye Kazası

20 Nisan 2018 okunma
Şubat 1916 ve sonrasında, önce Erzurum’un düşüşü ve sonra Karadeniz sahili boyunca Fındıklı’dan itibaren Rize’ye doğru Rus kuvvetlerinin ilerlemeye başlaması1 bölge insanını göçe zorlamıştır. Trabzon vilâyet merkezinde ve çevresinde Şubat 1916 ve... Devamını Oku

Ünye’de İz Bırakan Eşkıya ve Çete Reisleri – I

13 Nisan 2018 okunma
Osmanlı topraklarına göç eden ve sayıları yüzbinlerle ifade edilen muhacirlerden bir kısmı kanunsuz işlere tevessül ederek, birtakım problemlere sebep olmuşlardı. Aşağıda belge ve kaynaklara dayalı anlatılan bu olaylar genele şâmil değildir ve tahmin... Devamını Oku