son haberler

Türk Bayrağı Yunanistan’da Dalgalandı

Yayınlanma Tarihi: 21 Ocak 2024 okunma

Türk Bayrağı Yunanistan’da Dalgalandı
Gündem
0

Atina Akademisi’nin Yunan olmayan bir yabancıya verdiği ilk yüksek şeref ödülünü alan Prof. Dr. Mehmet Haberal ülkemizi bu kez, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu topraklarda, Selanik’te temsil etti.

Kuruluşu milattan önce 380’li yıllara dayanan, Sokrates gibi bir çok filozufun yetiştiği Atina Akademisi’nin Yunan olmayan bir yabancıya verdiği ilk yüksek şeref ödülüne Prof. Dr. Mehmet Haberal layık görüldü. Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu ve Yunanistan Eğitim, Din işleri ve Spor Bakanı Kyriakos Pierrakakis’in onayladığı karar Yunan Resmi Gazetesinde de yayımlandı.

Prof. Dr. Haberal, Türk Hava yollarının 1881 numaralı uçuşuyla gitti Yunanistan’da Panhelenik Transplantasyon Kongresi’nin onur konuğuydu. Komşu’da ilgiyle karşılanan Mehmet Haberal, Yunanistan Sağlık Bakan Yardımcısı Marios Themistocleous’un da katıldığı kongrede, Pittsburg Strazl Enstitüsü’nden Prof. Dr. Andreas Tzakis takdim etti Haberal’ı; Atina Akademisi’nin, ödül kararını duyurdu. Daha sonra kürsüye çıkan Prof. Dr. Haberal, teşekkür ederek Selanik’in Türkiye için önemine değinerek Büyük Önder Atatürk, arkadaşları ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla andı.

Dünya Sağlık Örgütü Temsilcisi Dr. Stratos açılış seramonisinde yaptığı konuşmada, Prof. Dr. Haberal’ın bu kongrede bulunmasının çok önemli olduğunu ve kendileri için gurur kaynağı olduğunu söyledi. Kongre Başkanı Prof. Dr. Tsoulfas da onur konuğuna teşekkür etti.

Etkinliğin ardından Türkiye’ye dönen Prof. Dr. Haberal, Esenboğa Havaalanında Selanik temaslarını Kanal B’ye değerlendirirken bu başarısını da ülkesine atfetti.

Gelecek yıl verilecek ve Türk-Yunan kardeşliğini de pekiştirecek olan önemli ödül dolayısıyla Başkent Üniversitesi yöneticileri ve akademisyenleri, Haberal’ı tebrik etti. Prof. Dr. Mehmet Haberal, “vatandaşlık görevimi yapıyorum” diyerek teşekkür etti.

HABER MERKEZİ

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.