son haberler

Çok güzel Hareketler Ünye’de

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2009 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Hülya Eyigün ve Aynur Birdir isimli öğretmenlerin çabası ile eğitime görerek adım atan kardeşlerin öyküsü. Ünye Kent Gazetesi’nde “herkes bu öyküyü okumalı” başlığı ve içeriği gözlerini yaşartıyor insanın. Güzel yürekli o genç öğretmenlerden ülkemizde çok var biliyorum helal olsun sizlere sizi yetiştiren anne babalara.

Çakırtepe Hastanesi’nde engelliler tuvaleti. Kentimiz de engelliler için yapılan faaliyetlerin tümü.

Bundan sonra” çatısız binalara ruhsat verilmeyeceği” haberi.

Çamlık da yapılan bakım. Çok gecikti ama olsun, zararın neresinden dönülse kardır.

Çamlık da yolun kıyısında yapılan spor kompleksi. Nerede ise günün her saati dolu. İnsanlara hizmet sunun keşke yol kıyısı filan demiyorlar, büyük bir ihtiyaç.

Sahilde kaldırım taşları döşeniyor. Meğerse kaldırımlarımız ne genişmiş, unutmuşuz.

Orta Yılmazlar Mahallesi’nde “Osmanağa Camii”nin dış duvarına asılmış olan orijinal tabelası ve Türkçe açıklamalı yeni tabelası. Her tarihi binada olması gereken minicik, ama çok anlamlı bir uygulama.

Ülkemizde sokaklara yansıyan etnik tartışmaların ve taşkınlıkların Ünye’de yaşanmaması.

Hasan Bey Otel önündeki dere üzerindeki yolun üstüne yeni konulan beton banketler. Ne kadar gerekli. Hem yol da, hem yolun altında can güvenliği için.

Altınkum Mevkiinde ki ahşap bungalovların sağladığı düzen ve görüntü. İçleri de çok güzel.

Ünye Devlet Hastanesi Acil Servisi’nde ve Laboratuarındaki hizmetlerin hiç aksamaması, insanların bekletilmeden işlemlerinin yapılması.

Ünye’de yerel gazete sayısının artması ve genellikle günlük çıkma eğiliminde olmaları.

İbrahim Çoşkun’un “Gündem Gazetesi” asayiş haberleri çok güzel bir uygulama.

Serap’ın “Mutfak” da ki nefis ev yemekleri.

Ünye balıkçı tezgahlarında ki canlı gibi duran balık manzaraları.

Ünye genelinde hafta sonları canlı müzik yapan eğlence yerleri.

Orta camide ki onarım ve restorasyon çalışmaları.

Orta Camii karşısı, “Çiftehamam Sokak” girişinde ki iki tarihi binanın aslına uygun restorasyonu sevindirici ama darısı “Çifte hamama” oradaki diğer sokaklara ve perişan haldeki tarihi binalara

Sebile Hanım Konağı’nın tüm eski ev sahiplerine örnek olması, birkaç tane Hüseyin Tantu, Hasan Şimşek daha gerekli bu güzelim evleri kurtaracak.

Bir tarafında bölgenin en mükemmel özel hastanesi, bir yanında bölgenin nerede ise en görkemli çok yönlü tesisi Atakale ile her zamankinden çok fazla hareketlenen Çakırtepe.

Ama bir ödül verilecek olsa, çevreye uyumu ve doğaya katkısından dolayı, Sami Soysal Parkı’na verirdim ödülümü.

Çevre yolunun bitiyor, Organize Sanayi’nin hazırlanıyor haberleri, kulağa hoş geliyor yinede, bölgenin en büyük hastanesi haberleri bekliyoruz ilk hareketleri.

Doğal gaz geliyor haberleri de çok güzel hareketler arasında sayılır haber bile olsa, ucuz ve sağlıksız kömürlerin dumanından nefessiz kaldıkça ferahlatıyor insanı ne zaman olacağını bilmesek de. Dumansız kışlar Ünye için mucize, sabah ve akşam Caaanım Yalı’yı kaplayan siyah duman halkasının, hatıralarda kalacak olmasını düşünmek, hayal etmek bile çok güzel hareketler Canım Ünye için.

Not.: Siz başlığa bakıp Yılmaz Erdoğan’ın harika oyuncuları Ünye’ye geliyor zannettiyseniz, o da olur bir gün.O amaçla yazıyı açıp , baktınız başka haberler var, kızar gibi oldunuzsa kızmayın lütfen birde biz deneyelim dedik, millet nerede ise her yazısını “sahte başlıkla, hileli başlıkla” okutuyor, en azından tıklatıyor, biz de bir deneyelim dedik, her ne kadar sitemiz yeni olsa da.

CANIM TÜRKİYE

Etnik dalgalanmalar ile dipten sallanmakta olan güzel ülkemizde ve olağanüstü renkli hareketli gündeminde çok anlamlı olan ve sık sık tekrarlanan ve uğruna binlerce gencecik insanın şehit olup bizlerinde bağrını yakan haberler geldiğinde nerede ise koro halinde tekrarladığımız bu sözler hiç ummadığım bir anda çıktı karşıma.

Binlerce boncuğu yan yana getirerek hazırladığı kalp şeklinde ki yastığa yazılan bu kısa cümle her zaman çok anlamlı ama bir kader kurbanı mahkuma ait olursa daha bir anlamlı oluyor.

Ünye Cezaevi Mahkumlarının hazırladıkları “boncuk işi eşyalardan oluşan sergi” inanılmaz güzellikte ki minik eşyalardan oluşuyor.

O kadar boncukla bu kadar güzel işlemeler yapılması için gerekli sabır ve zaman ancak orada bulunur.

Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş renkleri ağırlıklı eşyalardan en çok otomobil süsü, çakmak kabı, cüzdan ve tespihler var.

Üzerinde “hatıra” da yazsa sadece jopları sevmedim. Maket gemiler harika, şahane, önceden hep Sinop’dan gelirdi onlar. Sadece bir tanesinin büyüğü şu kocaman Karadeniz’imizde yüzse ne kadar güzel olur, nostalji diye shov diye.

Tel kırma havlular, şapkalar, örtüler ve şahane şallar, fiyatları da çok uygun. Birde cezaevinde dikilen nevresimlere şaşırdım. Hazır kumaşlar orada dikilip paketleniyormuş.

Tabii en çok da renkli renkli fileleri sevdim. Plastik poşetlerden kurtulabilmek için bir fırsat ve sadece 5 lira.

Sergi Ticaret Borsası’nda,10 sürecek. İnsan o eşyaları hazırlayanları, duygularını ve ortamlarını merak ediyor ister istemez.

Salonda görevli arkadaşların aktardığına göre atölyeleri varmış ve usta çırak yöntemi ile herkes üretim yapıyormuş.

Ah ne zordur bir şey satmak. Bir de el emeği olursa. El emeği, göz nurunun fiyatı olamaz. Yinede bu salonda kiler çok ucuz. Alınmayacak gibi değil.

 

 

 

 

 

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku

Toplumsal Sorunlar ve Altyapıları

3 Haziran 2021 okunma
Hatice Satgun_Giresunî   TV’lerde izlenen diziler ile Türk insanının aile yapısının çökertilmesi hedeflenmiş ve bu algı operasyonları yapılıyorken de, özellikle ‘Z Kuşağı’ dediğimiz gençlerin beyinlerine odaklanılmış olması ve... Devamını Oku