son haberler

Cumhuriyetin 87.Yılı Kutlamaları

Yayınlanma Tarihi: 1 Kasım 2010 okunma

Misafir Kalem unyetv@unyetv.net

Çocukluktan kalma bir alışkanlık “Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları” diğer resmi bayramlardan daha çok heyecanlandırır beni.

Çocukluğumda kutlamaların çok özenli olduğu, herkesin kutlamalara çok önem verdiklerini gösteren halleri kalmış aklımda. Ve ben özeni, önemi arar oldum yıllar içerisinde izlediğim kutlamalarda.

Özenli kutlamalar giderek yavanlaştı. Yerlerini giderek durağanlaşan tekrarlar aldı. İnsanlar törenlere, kutlamalarda görevi olan çocuklarını izlemeye gider oldu sadece. Bu durum her alanda ayan beyan ortada.

Bir kutlama heyecanı, cumhuriyetin önemini anlayarak sevinen ruh kalmadı sanki. Ayrıca pek çok insan bu ruh yoksulluğunun farkına varıp, bu durumdan yakınırken, birçok insan da bu yoksulluğun farkında bile değil. Nasıl farkına varsınlar ki, eski kutlamaların heyecanını yaşayamamışlarken.

Yıllar önce, Ticaret Meslek Lisesi’ n de çalışıyorken, Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında görevlendirildim. Programı baştan sona sunacak ayrıca günün anlam ve önemini vurgulayan dizeler okuyacaktım. Her şey bana bir dosya içerisinde hazır sunuldu. Program çok zengin ve özenli idi. Bayağı heyecanlandım. Sunuculuğumu da çok önemseyip dosyayı nerede ise ezberledim. Tek

Programı sunarken bir yandan da kutlamalara katılanları izliyordum. İnsanların kayıtsızlıklarını hissedip fena halde üzülmüştüm. Görevli öğrenciler geçit resminde tek nefes olup mum gibi ilerlerken insanlar espri üretip şakalaşıyorlardı. Oysa ben, annemin ve babamın bize yaptığı gibi her bayramı(resmi ve dini) çok önemseyip çocuklarımı ve öğrencilerimi bayramlara mutlaka hazırlardım.

Bayramdan sonra, doğruca Ünye Milli Eğitim Müdürü Mehmet Gür ile görüşmeye gittim. Kutlamalar ile ilgili program gayet zengin idi beni üzen insanların kayıtsızlığı idi. Düşündüklerimi anlatıp ”lütfen bana bir daha bu görevi vermeyin, başka ne görev verirseniz yaparım” dedim. Sn.Gür’de “o görevi size biz vermedik, biz kutlamalarda okulları görevlendiririz, iş bölümünü onlar yaparlar. Program sunuculuğuna sizin adınızı müdürünüz yazmış, biz sadece onayladık.” dedi. Müdürüme de aynı şeyleri anlattım. Bana bir daha bu görev verilmedi fakat kutlamalarda ki heyecan ve özen yoksulluğu beni üzmeye devam etti. Fakat durum her yerde aynı idi. Giderek de arttı. Nasıl ki dini bayramlar çalışan kesimin tatile gitmek rutinine dönüştü, bu durum da aynen öyle idi. ve elden gelen bir şey yoktu. Sonra kendime güldüm tabiî ki. Belki de her şeyde gidişat böyle idi de biz farkında değildik.

Bu yıl ki kutlamalarda İstanbul’da idim. Daha çok etkinlik var tabiî ki. Sabahleyin, Işık Okulları’nın Bando Takımı Nişantaşı caddelerinde bayram havası estirdi ki “Onuncu Yıl Marşı” her nerede çalınırsa bayram havası estiriyor. Bando daha sonra Besame Mucho, Samanyolu ve bazı türkülerimiz seslendirdi. İnsanlar kameralarla, fotoğraf makineleri ile kayıtta idi. Bando herkeste tebessüm yaratırken en çok çocukların ve turistlerin ilgisini çekti. Bando semtin değişik yerlerinde konserlerini sürdürdü. Açık havada canlı müzik bir başka yankılandı, çok güzeldi.

Akşam İstiklal Caddesinde okulların katılımı ile gerçekleşen “fener alayı ”da “ çok güzeldi. Fener alayları her yerde yapılır ve her zaman çok sevmişimdir o meşaleler ile yürümeyi.

Bütün şehir bayraklarla donatılınca daha bir sıcaklık geliyor caddelere, hava çok soğuk da olsa. Gökdelenler ışıklı ve dev bayraklı daha bir görkemli görünüyordu.

Bu yıl ise, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Valiliği’nin birlikte düzenledikleri, “Cumhuriyetin 87.Yıl Kutlamalarını” izleme fırsatı buldum. İsatnbul Boğazın da ki “havai fişek ve lazer ışınları ile gerçekleştirilen ışıklı gösteri muhteşemdi.

İnsanlar, gösterileri izlemeye soğuk ve yağmura rağmen çok kalabalık sayıda katılmışlardı. Her yaş grubu heyecanla Dolmabahçe sarayı önünde yerini aldı. Ellerde kameralar ve fotoğraf makineleri ile. Yatsı ezanı okunduktan sonra. İst Belediye Bşk. Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi çok kısa konuşmalar yaptıktan sonra İst Garnizon komutanı butona basarak gösterileri başlattı.

Önce Boğaz Köprüsü ışık şelalesi haline geldi. Sonra boğazın her yerinde, papatyalar, ayçiçekleri, yıldız çiçekleri, kırmızı fenerler, palmiyeler, rengârenk toplarla kaplandı. Zannedersiniz ki gökyüzünde ki bütün toplar bu geceye özel İstanbul Boğazına indiler.

Havi fişekler gökyüzünde bir sürü “ay yıldız” sergisi açınca, izleyiciler gerçekten heyecanlandı ve alkışlar ıslıklar birbirine karıştı.

Kuşları korkutup kaçırdığı için havai fişek gösterilerini çok sevmeme rağmen karşıyım. Ama bu kadar özel olunca, bayıla bayıla izledim kızımla birlikte. Bu rengârenk şölen ışıkları altında, çok sevdiğim İstanbul’u da, İstanbul Boğazı’nı da, ülkemi de, Cumhuriyeti de ne kadar çok sevdiğimi bir kez daha hatırladım. Eskiden olduğu gibi gerçekten heyecanlandım ve gözlerim doldu.

Bitmedi, oradan doğruca Aya İrini’ ye. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’nın, 87.Yıl Konserine. İkinci yarı eserleri daima daha hareketli olur ve Çeşmebaşı Süiti, Horon, Oyun havası, Türkü ile Türk Kapriçyosu dinledik.

Tarihi ve muhteşem bir atmosferde ne çalınırsa bambaşka bir etki ile ulaşır dinleyiciye. Çalınan eserler, irde büyük ve işinin ehli sanatçıların konser sorumluluğunda ise keyfinize diyecek olamaz.

Şef Antonio Prolli konser sonunda ayakta alkışlandı ve alkışlar dinmek bilmedi. Sonunda şef geri geldi ve “Çıktık Açık Alınla On Yılda Her Savaştan” herkese dağıtılmış olan “Türk Bayraklarını ve Atatürk resimlerini “ sallayarak konsere katıldık. Konseri dinleyen yabancı konuklar da hiç tereddüt etmeden, “Türk Bayraklarını” salladılar bu güzel marşımız çalınırken.

Benim yine gözlerimi doldu nedir, ortalık pek bir buğulandı. Ülkemi her şeyi ile ama her şeyi ile çok ama çok seviyorum. Söylemeye gerek var mı? Herkesin de öyle olduğuna eminim. Alkışlar, ıslıklar hala kulağımda.

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

ÜNYE-AKKUŞ-NİKSAR KARAYOLU

26 Ekim 2021 okunma
    Yollar bir memleketin can damarlarıdır. Hasretlikleri bitiren, kültürleri harmanlaştıran, ekonomimizi canlandıran birlik ve beraberliğimizi sağlayan yollarımızdır. Ünye- Akkuş- Niksar yolunu kullananlar nostaljiyi, heyecanı birlikte yaşarlar. Yıllara... Devamını Oku

  NASIRLI ELLER

21 Ekim 2021 okunma
           Süleyman Erkan      Türkiye’nin güzel bölgelerinden Karadeniz’i gezip görenlerin hafızalarında mutlaka iz bırakmıştır. Karadeniz’in girintili çıkıntılı kenarları, geceleri gelinlik kızın boynuna takılı beşi birlik gibi parlar... Devamını Oku

Geçmişten Günümüze

16 Ekim 2021 okunma
Süleyman Erkan     Yaşam var oldukça hırslar, öfkeler, kinler, var olacaktır. Bu savaşı tetikleyen en önemli unsur beğenilmek, üstün olmak, başkalarından daha fazla mala mülke sahip olmaktır. Söz sahibi olmanın malla, mülkle, parayla olunamayacağını... Devamını Oku

İnsan

13 Ekim 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Temel içgüdü ve duygularla hareket eden, yeteri kadarını alan, psikolojik ve sosyolojik açıdan baskı uygulamayan, vicdansız ve çıkarcı yaklaşmayan, kötü gözle bakmayan, çalmayan, savaşmayan,... Devamını Oku

Zaman

7 Ekim 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Neydi zaman? Doğduğum an ile öldüğüm an arasındaki yaşantım mı? Unutmak için verilen bir ilaç mı? Suratımı kırıştıran ya da saç rengimi benden alan… Neydi zaman! Babam öldüğünde... Devamını Oku

İhtiyaç Meselesi

27 Eylül 2021 okunma
TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Çok çeşitli ihtiyaçlarımız var. Hatta bazen neye ihtiyacımız var diye market ve mağazaları gezmeye başlayanlar bile var. Babaannem lüzumsuz bir şey almamamı çok söylerdi işte onlarda top balon... Devamını Oku

F-N-D-K-Ç  Ş-H-P

10 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞ. TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com   Türkçe’de bir sözcük f,s,t,k,ç,ş,h,p harflerinden biriyle bitiyorsa ve ek kelimenin baş harfi d,c harfi ile başlıyorsa! Ortalık bir anda sertleşir. d=t olur t=ç olur sıkı durun bu matematiği... Devamını Oku

İş-Sizsiniz

6 Eylül 2021 okunma
  TOLGA ÖZSOY İNŞAAT TEKNİKERİ tolgahanozsoy.52@gmail.com Neden işsiz kaldığımızı bulalım. İşsizlik yaşınız en az 24! Bunu biliyor musunuz? Temel eğitim 1 yıl, ilk eğitim 4 yıl, Orta eğitim 4 yıl, lise eğitimi 4 yıl, hazırlık 1 yıl, üniversite... Devamını Oku

Alçak Alçak Dere Yataklarına Ev Kurmasınlar

19 Ağustos 2021 okunma
  Tolga Özsoy İnşaat Teknikeri tolgahanozsoy.52@gmail.com     Hepimizin malumu olduğu Candan ERÇETİN’in “yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar” şarkısı; doğaya, doğanın tabiatına karşı gelmekten ve gelin kızlarımızı ağlatmaktan başka bir... Devamını Oku

Toplumsal Sorunlar ve Altyapıları

3 Haziran 2021 okunma
Hatice Satgun_Giresunî   TV’lerde izlenen diziler ile Türk insanının aile yapısının çökertilmesi hedeflenmiş ve bu algı operasyonları yapılıyorken de, özellikle ‘Z Kuşağı’ dediğimiz gençlerin beyinlerine odaklanılmış olması ve... Devamını Oku