son haberler

Diline Sahip Çık!

Yayınlanma Tarihi: 23 Aralık 2021 okunma

Süleyman ERKAN s-erkan-12@hotmail.com

     Güzel Türkçemizi korumak, milli birliğimizi pekiştirmek için dilimize sahip çıkmalıyız. Diline sahip çıkan ülkesine ve milletine de sahip çıkar. Dil bir ülkenin bel kemiğidir. Dil sosyal, ekonomik, kültürel ve teknolojik yapısı ile iç içedir. Bir birinden ayrı düşünülemez. Bir ürünü sadece dışarıdan almıyorsunuz? Onunla ilgili terimleri de almak zorundasınız? Dilinize sahip çıkmak için dışa bağımlılıktan kurtulmak, üretimi kendimiz yapmalıyız. Ekonomi ve teknoloji başta olmak üzere her alanda tüketim çılgınlığına son vermeliyiz. Dil milletin genelinin bir parçasıdır. Dilimizi korumak için üretimden tüketime her alanda insanlarımızı çağın gelişimine göre yetiştirmeliyiz.

       Türkçemiz de birçok ülkenin kelimeleri karışmıştır. Bunu da günlük hayatta kullanıyoruz.

  Rusça; Kırk Dört kelime ( izbe, mazot, semaver, koçan, mamut, vatka, çat… v.bş.)

 Yunanca; Kırk Sekiz kelime ( anekdot, cımbız, çiroz, diyalog, kilise, pide, efendi, kümes, ıhlamur… v.bş)

Latince; Yetmiş Sekiz kelime; ( Agustus, forum, ego, larva, ortanca, stadyum, penis, sedir, vajina… v.bş)

İtalyanca; Seksen Dokuz kelime ( alaturka, banyo, banka, bira, çapa, çikolata, düzine, falso, fiyasko, fulya, ızbandut, korsan, makine, vardiya… v.bş)

Almanca; Doksan Sekiz kelime ( balata, bitter, dekan, filinta, genetik, hamburger, kaput, şalter, şnitzel, otoban, röntgen revir, şablon, vokal, zeplin… v.bş)

Rumca; Dört Yüz kelime ( ahtapot, anahtar, biber, bezelye, domates, fener, fasulye, fırın, horon, ızgara, kutu, lahana, limon, masa, papatya, paçoz, salya, tuğla, vaftiz, yalı… v.bş)

İngilizce; Dört Yüz Seksen Beş kelime ( amatör, blöf, operasyon, derbi, dozer, empati, flört, objektif, partner, revize, versiyon… v.bş)

 Farsça; Bin Üç Yüz Elli Dokuz kelime ( aferin, ahenk, ateş, cadı, cihan, çanta, çare, dadı, eczane, efsane, günah, hasta, horoz, karşı, karpuz, lacivert, meydan, perde, pirinç renk, rüzgâr, saray, satranç, sucuk, tahta, terzi, zehir, ziyan, namaz, oruç, ney, hoca, Mevla, Rabbena, keramet, kehribar, meşk, mevlit, güllaç, aşk, kalender, tekke, çarşaf, tespih, beddua, kâfir, niyaz, Müslüman, peygamber, kervan, postnişin, külah… v.bş)

Fransızca; Beş Bin Elli Üç kelime ( alfabe, afiş, balkon, bisiklet, ceket, dans, ekonomi, direksiyon, garaj, hijyen, jandarma, kaban, kolye, lastik, morg, misket, nostalji, okul, plaj, sivil, spor, taksi, travesti, üniversite,  virgül… v.bş)

Arapça; Altı Bin Altı Yüz Yedi kelime ( akıl, asker, cadde, ceza, devlet, evlat, gıybet, hukuk, isim, kader, kadayıf, kelime, maaş, mektup, mücevher, nakit, ramazan, sıfat, şehit, telaffuz, ticaret, yemin, zamir, zanaat… v. bş) (Not; son zamanlarda dilimize başka kelimelerde girmiş olabilir.)

        Kısaltmalarda ki İngilizce söylenişe son verilmelidir.  Tv “ Ti Vi “ olarak değil Te Ve olarak, NTV “ En Ti Vi “  değil, Ne Te Ve olarak, CNN “ Si En En” olarak değil; Ce Ne Ne olarak, ŞHOW TV Şov Te Ve olarak, FLAŞ TV, Flaş Te Ve olarak, CD “Si Di “olarak değil Ce De olarak, Taxi yerine Taksi, Wap yerine Vap yazılmalıdır.

       Bu ülkelerin dışında da dilimize giren kelimeler vardır. Türk dili üzerinde Türk aydınları duyarlı olmalıdırlar. Türkçemizi kullanmak ve sevdirmek her Türk bireyinin görevi olmalıdır. Türkçe Türk kültürünün anasıdır.  Kültürel yozlaşma dilden başlar. Dilini kaybeden bayrağını, ülkesini, benliğini kaybeder. Dilin sahibi o ülkede yaşayan bireylerdir. Her birey gerekeni yapmalıdır.

 

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.

Yazarın Diğer Yazıları

Yazarın tüm yazıları.

Yeni Yıl

12 Ocak 2022 okunma
       Yeni bir yıla daha girdik. 2021 yılı bitip 2022 yılına girerken her yıl olduğu gibi yeni umutlar, yeni beklentiler içinde olacağız. Dünyada ve ülkemizde yaşanan kovit salgını ile ekonominin kötü gidişi ülkenin tüm insanlarını zora soktu.... Devamını Oku

EGİTİM ANADOLU’NUN AĞLAYAN YÜZÜ

2 Aralık 2021 okunma
          Biliyoruz ki bilgisiz, eğitimsiz toplumları yönetmek kolaydır. Kalkınan gelişen milletler bilimle, sanatla, akılla dağarcığını doldurmuşlardır. Eğitim-öğretimin sürekliliğini sağlayarak başka milletler karşısında üretimde, teknolojide... Devamını Oku

İNSAN

29 Kasım 2021 okunma
        Her canlının kendine özel yaşama özellikleri, beslenme ve barınmaları vardır. İnsanın en büyük özelliği aklını kullanarak, tüm uzuvlarını gerektiği gibi harekete geçirmesidir. Akıl tüm saldırı, savunma ve besin bulma saklamasıyla, diğer... Devamını Oku

ÖĞRETEN-ÖĞRENEN

17 Kasım 2021 okunma
        Her 24 Kasım da öğretmenlik mesleğinin kutsallığından bahsederiz. Günümüzde kutsal saydığımıza değer vermeyi sözcüklerle anlık yaparız. Eğer kutsallığını düşünsek; emeğinin karşılığını her yerde maddi, manevi şekilde vererek... Devamını Oku

FINDIK İLE KABUGU

15 Kasım 2021 okunma
      Karadeniz’in milli ürünleri; çay, fındık, balık, madenler, kerestecilik ilk akla gelenlerdir. Her ürünü üretirken mutlaka bir zahmeti vardır. Fındıktan yılda sadece bir defa ürün alınabiliniyor. Fındık ürünüyle adından en çok söz ettiren... Devamını Oku

DOLMA KALEM

8 Kasım 2021 okunma
            Turhal Varvara mahallesinde harman yerlerine yapılmış Atatürk Ortaokul 1/A sınıfı öğrencisiydim. Yıl 1969 evimize uzak olmayan bir yerdedir okulumuz. Eskiden bu düzlükte dövenle sap sürer, saman savururduk. Sınıfımız Fransızca dil... Devamını Oku