son haberler

Vali Sonel; “Fındıkta Zirai Mücadele Önemli”

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2023 okunma

Vali Sonel; “Fındıkta Zirai Mücadele Önemli”
Ekonomi
0

Vali Tuncay Sonel, Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen Fındık Üretiminde Verim ve Kaliteyi Artırma çalışmaları kapsamında Ünye’nin Yüceler mahallesinde zirai mücadele çalışmalarını yerinde inceledi.

Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Stajer Kaymakam Merve Kartal, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz ile birlikte Ünye’nin Yüceler mahallesinde Mahir Şahin adlı üreticinin fındık bahçesinde ilaçlama, dip sürgünü temizliği, fındık kurdu, yeşil kokorca zararlıları, külleme hastalığı ile yabani ot mücadelesi çalışmalarını yerinde inceleyen Ordu Valisi Tuncay Sonel, fındıkta verim için zirai mücadele çalışmalarının önemine dikkat çekti.

“Dünyada En fazla fındık üretimi Türkiye’de, ülkemizde de Ordu olarak fındık üretiminde biz ilk sıradayız” diyerek, konuşmasına başlayan Vali Sonel; “Tarım ve Orman Bakanlığımızın destekleriyle, Tarım Müdürlüğümüz, değerli çalışma arkadaşlarımızın gayretleri ve çiftçilerimizin el emeğiyle birlikte bizim amacımız Ordu’yla özdeşleşen fındık kalitesinin ve rekoltesinin daha da artmasıdır. 240 bin ton olan fındık üretimini yaptığımız çalışmalarla 300 bin tona çıkartmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Yöre insanımız çalışkan, üretken. Ünye’mizde de Mahir Şahin üreticimizin fındık bahçesindeyiz” diyen Vali Tuncay Sonel, sahil kesimi için şu an fındık kurdu, yeşil kokarca zararları ile külleme hastalığına dikkat etmek gerektiğini belirterek, mücadele için ilaçlama yapılması gerektiğini ifade etti.

Fındık ocakların ışkın denilen dip sürgünlerinin ve yabani otların temizlenmesi gerektiğini de ekleyen Vali Sonel; ”Yabancı otla mücadeleyi de yapmak gerekir. Mevsim itibariyle de azotlu gübrenin ikinci kısmının atma mevsimi olduğunu hatırlatmak isteriz. Zirai mücadeleyi yaptığımız, bahçemize baktığımız takdirde fındıkta üretim artacak. Zirai mücadele neden önemli? Mesela bir çift fındık kurdu, 200 adet fındığa zarar veriyor. Bu da ortalama 400 gram yapıyor. Biz bahçemize sahip çıkar, fındık bahçemizi temizler, ocağımıza, bahçemize bakarsak, vaktinde her şeyi yaparsak, verim de artar. Bu da hem ilimiz ekonomisine, hem de ülke ekonomisine katkı sağlar. Arazide binlerce örnek fındık bahçesi oluşturan Tarım Müdürümüz nezdinde tüm tarım teşkilatımızı tebrik ediyorum, böyle çalışkan çiftçilerimizden de Allah razı olsun” dedi. (HABER: Mehmet Emin Danış)

Siz de yorum yapın, görüşlerinizi belirtin.